Zavrieť

Balet Národního divadla

Národné divadlo je reprezentatívnou scénou Českej republiky. Je jedným zo symbolov národnej identity a súčasťou národnej identity a súčasťou európskeho kultúrneho priestoru. Je nositeľom národného kultúrneho dedičstva a zároveň priestorom pre slobodnú umeleckú tvorbu. Je živým umeleckým organizmom, ktorý chápe tradíciu ako úlohu na stále nové riešenie a ako úsilie o najvyššiu umeleckú kvalitu.

Dnešnú podobu Národného divadla tvoria štyri umelecké súbory – Opera, Činohra, Balet a Laterna Magika – a pod umeleckú správu divadla patria štyri scény – Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo a Nová scéna. Umelecké súbory Činohry, Opery a Baletu vyberajú svoj repertoár z bohatého klasického odkazu, ale vedľa domácich autorov sa zameriavajú aj na svetovú tvorbu.

Alina Nanu sa narodila v Kišiňove, kde študovala na Štátnom moldavskom tanečnom konzervatóriu a v roku 2010 absolvovala na Tanečnom konzervatóriu hl. m. Prahy. So školou absolvovala niekoľko turné po celom svete, napríklad po Španielsku, Nemecku alebo USA. Už počas štúdia sa zúčastnila mnohých súťaží a k jej nejvýraznejším úspechom patrí zisk 2. miesta na Medzinárodnej baletnej súťaži v Brne v roku 2009 a 1. cena v Medzinárodnej baletnej súťaži v Rumunsku, tiež v roku 2009.

Svoju profesionálnu kariéru začala v sezóne 2010/2011 ako členka súboru baletu Štátnej opery Praha a od sezóny 2011/2012 bola jeho sólistkou. Diváci ju mohli vídať napríklad v titulnej úlohe Odetty/Odilie v Čajkovského Labuťom jazere, ako Kitri v Donovi Quijotovi alebo ako Myrthu v Giselle. Od sezóny 2012/ 2013 získala angažmán v Balete Národného divadla v Prahe, najprv ako sólistka a potom ako prvá sólistka (2015).

Giovanni Rotolo sa narodil v Taliansku, baletu sa začal venovať ako 14-ročný na Accademia Internazionale Coreutica vo Florencii, ktorú absolvoval v roku 2011 pod vedením Elisabetty Hertel. V auguste a septembri 2010 účinkoval vo West Australian Ballet v Perthe (umelecký riaditeľ Ivan Cavallari) v inscenácii choreografie Marcie Haydée Spiaca krásavica.

S úspechom sa zúťastnil niekoľkých súťaží v Taliansku a iných krajinách. Na festivale Rieti Danza 2008 získal tretie miesto v kategórii „junior klasický tanec“, v súťaži Settimana Internazionale della Danza Spoleto 2011 sa umiestnil tretí v kategórii „senior súčasný tanec“ a vo Svetovej baletnej súťaži v americkom Orlande získal bronzovú medailu v kategórii „senior“.
V auguste 2011 sa stal členom Baletu Národného divadla v Prahe pod vedením Petra Zusku. V roku 2013 bol vymenovaný demisólistom, v roku 2015 sólistom a od roku 2016 je prvým sólistom.