Zavrieť

Ballet Finland – Seven & Red Light Drowning

Publikum by pri sledovaní predstavenia malo okúsiť zaujímavé a príjemné zážitky. Zážitky, ktoré prebudia pocity a názory a ktoré sú po predstavení dobrou témou na rozhovor. Tieto zážitky nám ponúkajú krátku prestávku od nášho každodenného zhonu. S týmto zámerom umelecký riaditeľ Ville Valkonen zostavil terajší súbor Ballet Finland, aby tvorili špičkový moderný balet. Súbor tvoria talentovaní a pracovití tanečníci s profesionálnym baletným vzdelaním. Predvádzajú množstvo rôznych choreografií, ktoré vzbudzujú nový záujem o balet vo Fínsku aj vo svete.

VILLE VALKONEN
Umelecký riaditeľ, choreograf

Ville Valkonen vyštudoval tanec na Fínskej národnej škole opery a baletu v roku 2007. Neskôr tancoval Estónskom národnom balete, Fínskom národnom balete a mnohých divadlách v Anglicku a Nemecku.

Ako choreograf začal svoju kariéru predstavením Shining, ktoré malo premiéru v Norimberskom štátnom divadle v roku 2011. Jeho kariéra choreografa neskôr pokračovala v Ballet Finland, Fínskom národnom balete a Fínskej národnej škole opery a baletu. Medzi jeho najznámejšie diela patrí Seven (s Ballet Finland), Cluster of Flowers (Fínska národná škola opery a baletu) a So You Think You Can Muuv (spolupráca Fínskeho národného baletu a Ballet Finland).

Ville sa pridal k Ballet Finalnd v roku 2012 ako tanečník. V roku 2014 začal pôsobiť ako umelecký riaditeľ súboru, stále ako aktívny tanečník a choreograf.

„Keď tancujem, moja duša je slobodná a moje starosti zmiznú. Tanec je spôsob vyjadrenia, ktorému sa odovzdávam. Je to únik z každodenného života, moment tvorený snami a láskou.“

O PREDSTAVENÍ

Seven je choreografia, ktorá skladá poctu fínskemu veľmajstrovi hudobnej kompozície Jeanovi Sibeliovi. Sedem tanečníkov interpretuje Sibeliovu poslednú skladbu – 7. symfóniu – a prinášajú škálu emócií, krásu a záblesky ľudského života na javisku prostredníctvom moderného baletu.

Red Light Drowning prináša choreografiu spojenú s videoprojekciami. Tancujú spolu ruka v ruke a berú vás na cestu červeným svetlom. Ako hlboko sa dokážete ponoriť, keď vás pohltí tvorivosť?

Choreografia: Ville Valkonen
Hudba: Jean Sibelius – 7. Symfónia, Gold Panda, Max Richter, Fryderyk Chopin
Kostýmy: Hanna Korjus
Svetlá, videoprojekcie: Eetu Lipponen
Účinkujú: Tiia Huuskonen, Alina Sakko, Inka Hulkko, Timo Korjus, Tuomas Hyvönen,
Ville Valkonen