Zavrieť

Balletto di Milano

Balletto di Milano je jedným z najzaujímavejších kultúrnych fenoménov súčasného Talianska s vysokou umeleckou kvalitou, reprezentujúc taliansky tanec svojimi výnimočnými predstaveniami po celom svete. Pod vedením Carla Pestu a počas svojej histórie spolupracoval Balletto di Milano s renomovanými tanečníkmi a svetovo uznávanými choreografmi.

Milánsky balet sa stal prvým talianskym súborom, ktorý vystupoval na javisku Veľkého divadla v Moskve (1999). Zožal úspechy vystúpeniami v Anglicku, Írsku, Švajčiarsku, Španielsku, Nemecku a je jedným z najpopulárnejších talianskych súborov v zahraničí. V období rokov 2015-2017 sa okrem účinkovania v najväčších talianskych divadlách podieľal aj na prestížnych medzinárodných podujatiach vrátane Saaremaa Opera Festival v Estónsku (2015), kde získal viaceré prestížne ocenenia.

Súbor v roku 2017 reprezentoval Taliansko na Special Inauguration Gala festivalu FITUC v marockej Casablance, kde bolo Taliansko čestným hosťom roka. V októbri 2017 súbor dostal ocenenie „Box Office Excellence Award“, Oscar della Danza.

Giulia Simontacchi vyštudovala tanec na DAMS / Univerzite v Padove. Počas štúdia absolvovala rôzne stáže pod vedením medzinárodne uznávaných pedagógov, tancovala v súbore súčasného tanca  „The Simple Company“ a účinkovala v tanečnom filme Iago Volfanga de Biasiho (2008). Od roku 2013 účinkuje v Balletto di Milano, kde ako prvá sólistka stvárňuje kľúčové úlohy v predstaveniach Anna Karenina, La Traviata alebo Rómeo a Júlia.

Federico Mella sa do Balletto di Milano dostal už ako 17-ročný stážista. Členom súboru sa stal v roku 2012 a po niekoľkých dôležitých rolách bol vybraný pre svoj debut na pozícii prvého sólistu v roku 2013 v predstavení Rómeo a Júlia režiséra Giorgia Madiu. Momentálne stvárňuje hlavné úlohy vo všetkých inscenáciách Balletto di Milano vrátane Luskáčika, Carmen či Popolušky. Súbor reprezentoval v roku 2014 na Grand Gala Mariinskeho baletu v Sankt Peterburgu, na Great Water Show v Monteverde alebo Batumi International Gala v Gruzínsku. V roku 2017 bol spoluautorom choreografie baletu Šeherezáda pre FITUC festical v Casabalnce v Maroku. V sezóne 2017/2018 dostal rolu Sigefrieda v novom Labuťom jazere estónskeho choreografa Teeta Kaska.

Sólisti Balletto di Milano vystúpia na večeroch CHOREA GALA v Košiciach a Bratislave, 9. a 10. júna 2018.