Zavrieť

Chorvátske národné divadlo Split – 5 to 12

O SÚBORE

Vždy sme obdivovali energického človeka stojaceho na javisku, ktorý dramaticky napáda nezmyselné normy, úzkoprsosť, konformizmus a útlak. Výnimočný estetický a spoločenský zážitok z kontaktu so živým umelcom na javisku nás v kolektívnom zamyslení, inšpirovanom našimi sklamaniami, vedie k citovým zemetraseniam a z divadla odchádzame silnejší a pripravení konfrontovať sa s realitou. Alebo by sme sa tak mali cítiť, keď opúšťame divadlo.

Má divadlo túto silu aj dnes a sme my, v ťažkých časoch, schopní tejto konforntácie? Pozývame vás presvedčiť sa o tom spoločne. Zoznámte sa s Chorvátskym národným divadlom Split!

Goran Golovko, generálny riaditeľ

IGOR KIROV
Umelecký riaditeľ baletu, choreograf

Igor Kirov sa narodil v Macedónsku, kde vyštudoval Národnú baletnú školu a dokončil svoje tanečné vzdelanie na Rotterdam Dance Academy v Holandsku. Po dvadsaťročnej kariére v rôznych európskych tanečných súboroch sa rozhodol sústrediť na choreografickú prácu.

Od roku 2007 boli jeho diela s Kirov Dance Company ocenené na choreografických súťažiach v Pekingu, Las Palmas, Hannoveri, Belehrade, Mississippi a boli uvedené na festivaloch v Macedónsku, Španielsku, Kórei, USA, Chorvátsku, Rakúsku, Slovinsku, Nemecku, Bosne a Hercegovine a v Srbsku.

Kirov vytvoril predstavenia pre súbory na celom svete, napr. pre Macedónsky národný balet, Opera National de Bordeaux, Chorvátske národné divadlo v Splite, Operu Graz, štátne divadlá v Nemecku (Darmstadt, Oldenburg, Mainz, Braunschweig, Nordhausen), Orlando Ballet v USA, Equilibrio Dinamico v Taliansku a mnoho ďalších.

Je externým pedagógom na tanečných akadémiách v Mníchove, Belehrade, Skopje a Tokiu. Macedónske ministerstvo kultúry ho vyhlásilo za Umelca roka 2016. Od sezóny 2016/2017 je umeleckým riaditeľom baletu Chorvátskeho národného divadla v Splite.

O PREDSTAVENÍ

Moderný balet Igora Kirova s dynamickou hudbou Kirila Džajkovskeho si získal publikum premiérou na 61. Split Summer Festivale a v prvej sezóne ho videlo vyše 7 000 divákov.

V hre menom život nás provokujú rôzne impluzy a motívy. V hre menom tanec nás vedie hlavne hudba, v tomto balete citlivo vybratá a vášnivo prežitá Kirilom Džajkovskim, ktorá sa stáva ťažiskovým motívom, ktorý nás vedie do sveta kociek plných farieb, energie a tanca s láskou.

Tento svet vysníval Igor Kirov, choreograf predstavenia, ako dokonalú sadu 12 kociek v 12 obrazoch s 12 tanečníkmi. S vedomím, že každý sen o dokonalosti sa môže ľahko rozpadnúť ako domček z karát a začať znova ako nová hra nazvaná 5 to 12.

Choreografia: Igor Kirov
Hudba: Kiril Džajkovski
Kostýmy: Aleksandar Nosphal
Scéna: Matija Kovač
Asistent choreografie: Mojca Majcen
Svetlá: Srđan Barbarić
Zvuk: Petar Ivanišević
Účinkujú: Irina Čaban Bilandžić, Leona Sivoš, Matea Milas, Korana Bilan, Simona Caputo, Nikol Marčić, Katerina Kuznjecova, Romulus Dimache, Mihai Mezei, Ivan Boiko, Mircea Munteanu, Askhatbek Yusupzhanov, Artjom Žusov, Aleksandar Korijakovski