Zavrieť

Companhía Nacional de Bailado

Portugalský národný balet je prvou scénou tanečného umenia Portugalska už od svojho založenia v roku 1977. Produkuje klasické aj moderné tanečné predstavenia a jeho sólisti sa predvedú na Slovensku po prvý krát s číslom Lento para Quarteto de Cordas od popredného portugalského choreografa Vasca Wellenkampa.

Peggy Konik sa narodila vo Francúzsku, kde začínala s tancom pod vedením svojich rodičov, bývalých tanečníkov. Študovala na konzervatóriu v Rouen. Od roku 1989 do roku 1992 bola slobodnou umelkyňou, účinkovala v Bordeaux, Toulouse a v Limoges.

V roku 1992 nastúpila do Opery Toulon, kde pod vedením Jeana Louisa Ivanoffa pôsobila ako sólistka v inscenáciách klasického repertoára. V roku 1997 odišla do Madridu, kde dostala angažmán vo Victor Ullate Ballet a v roku 2000 sa stala prvou sólistkou. Stvárnila tu množstvo úloh klasického aj moderného repertoára ako Don Quixote, Giselle, Vták ohnivák, Van Gogh a ďalších. Od roku 2003 pôsobí v  Portugalskom národnom balete ako prvá sólistka a stvárňovala hlavné roly v desiatkach inscenácií popredných svetových choregrafov ako G. Balanchine, N. Duato, W. Forsythe, E. Clug a ďalších.

Vystupovala na International Gala v Japonsku, medzinárodnom gala Portugalského národného baletu, na tanečnom festivale Bodrum v Turecku, Gala Logroño v Španielsku a v ďalších galaprogramoch vo Francúzsku, Španielsku, Nemecku, Taliansku, USA alebo v Mexiku.

Okrem aktívneho vystupovania sa venuje pedagogickej práci, od roku 2016 vyučuje tanec členov súboru Portugalského národného baletu a ako asistentka pôsobila v iTMOi / Akram Khan Company a pre inscenáciu Labutie jazero Fernanda Duarteho. V roku 2017 bola členkou poroty tanečnej súťaže vo Faro-Dançarte.

João Pedro Costa je mladý portugalský tanečník, absolvent Portugalského národného konzervatória. Jeho prvými skúsenosťami bola stáž v Companhía Portuguesa de Bailado Contemporâneo, v  súbore súčasného tanca, v ktorom spolupracoval s popredným portugalským choreografom Vascom Wellenkampom na predstavení Fado, Rituals and Shadows.

Od roku 2015 je členom súboru Portugalského národného baletu, kde účinkuje v klasických aj moderných inscenáciách, medzi inými Spiaca krásavica, Labutie jazero, Bajadéra, Orfeus a Eurydika a ďalších.

Sólisti Portugalského národného baletu vystúpia na večeroch CHOREA GALA v Košiciach a Bratislave, 9. a 10. júna 2018.