Zavrieť

GÖTERBORGOPERANS DANSKOMPANI: JÁN ŠPOTÁK, LEE-YUAN TU

 It Takes Two To Tango

Názov tanečného duetu Jána Špotáka a Lee-Yuana Tu sa odvoláva na anglickú frázu, vyjadrujúcu spoluúčasť a zdieľanie zodpovednosti v zložitej situácii v ktorej sa dvaja ľudia ocitli. Vyjadruje proces rozhodovania sa; snaha zotrvať verný samým sebe navzdory očakávaniam, hodnotám a identitám, ktoré si vybrala naša spoločnosť. Samozrejme, existujú chvíle, keď sú rozhodnutia zložitejšie a komplikovanejšie.  Spravili by sme však to isté rozhodnutie znova ak by sme mali možnosť vedieť čo sa stane keď sa rozhodneme?

Ján Špoták je jediný Bratislavčan spomedzi tohtoročných účinkujúcich CHOREA GALA. Študoval tanec na bratislavskej VŠMU a už počas štúdia pôsobil ako pedagóg a choreogaf v tanečnom divadle Bralen a účinkoval v Slovenskom národnom divadle a Mestskom divadle Brno. Stal sa tiež sólistom Slovenského divadla tanca, kde v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka účinkoval v predstaveniach tanečného divadla ako Vták ohnivák, Labuťko či Bolero / Príbeh matky, ktoré boli vo viacerých ohľadoch prelomovými dielami tanečného umenia na Slovensku po roku 2000. Od roku 2009 úspešne pôsobí na severe Európy, 3 roky tancoval vo švédskom súbore Norrdans, pôsobil v Dánskom divadle tanca (2012-2013) a od roku 2013 pôsobí v tanečnom súbore Göteborskej opery vo Švédsku.

V sezóne 2008/2009 bol nominovaný na slovenského tanečníka roka cien TAOS v kategórii moderný tanec.

Lee-Yuan Tu študoval na Taipei National Universtiy of the Arts a počas štúdia absolvoval aj študijnú stáž v New Yorku na SUNY Purchase College. Venuje sa rôznym tanečným žánrom a technikám, okrem baletu aj súčasnému tancu, technike Marthy Graham, indonézskemu klasickému tancu, čínskemu folklóru, Kong Fu, hiphopu, akorbacii či taj-či.

Okrem vystupovania popri štúdiu má za sebou skúsenosti z pôsobenia vo Focus Dance Company, s ktorou cestoval po Taiwane, Indonézii a Číne, tancoval v divadle Korzo v holandskom Haagu, v Holandskom divadle tanca, v Shobana Leyasingh Dance v Londýne a od roku 2013 je kolegom Jána Špotáka vo švédskom Göteborgu.

Sólisti Göteborgsoperans Danskompani vystúpia na večeroch CHOREA GALA v Košiciach a Bratislave, 9. a 10. júna 2018.