Zavrieť

Laleget Danza – Pendiente & False Cognate

O SÚBORE

Laleget Danza je súbor mladých tanečníkov a choreografov z rôznych krajín, ktorí sa stretli v Mexico City, aby objavovali súčasný tanec a prispeli k nemu v duchu dnešnej doby.

Za desať rokov intenzívnej práce sa Laleget Danza stal jedným z najprestížnejších súborov v Mexiku vďaka svojej inovatívnej výpravnosti, vysokej technickej úrovni a vzrušujúcim choreografiám.

Súbor pravidelne vystupuje na najprestížnejších scénach a festivaloch Mexika ako Palacio de Bellas Artes, Teatro de la Ciudad, Teatro de las Artes, Sala Miguel Covarrubias.

DIEGO VÁZQUEZ
Umelecký riaditeľ, choreograf

Od roku 2005 vytvoril 24 choreografií, ktoré sú súčasťou repertoára Laleget Danza a iných mexických súborov, medzi inými National Dance Company of Mexico, Tania Pérez Salas, Jalisco Ballet, Morelos Ballet. Jeho diela sa rôznia od modernej verzie Luskáčika, Petrušku alebo Les Noces od Stravinského, po vlastné diela na hudbu Pärta, Chaveza, Revueltasa, Brahmsa, Chopina a J. S. Bacha. Svoje tanečné štúdium ukončil aj vďaka grantu holandskej vlády a titul BFA získal na CODARTS (Rotterdam Dance Academy). Ako tanečník účinkoval v dielach Angelina Perljocaja, Jiřího Kyliána, Itzika Galiliho, Neela Verdoorna, Keitha Derricka-Randolpha, Anabelle Lope Ochoa, Glenna van der Hoffa, Tanie Peréz Salas a Raúla Parrao.

Národný fond kultúry a umenia Mexika mu udelil Štipendium mladých umelcov (Jóvenes Creadores).

O PREDSTAVENÍ

Pendiente je duet inšpirovaný slávnym románom spisovateľa Gabriela García Marqueza Kronika vopred ohlásenej smrti. Adresuje opakujúce sa témy románu ako zakázaná láska, násilie, pomsta a opovrhnutie. Marquezovo dielo, zásadný prvok latinskoamerickej kultúrnej identity, slúži ako spoločný bod pre troch autorov predstavenia: Raúl Maduro, zvukový umelec zo Curaçaa, Diego Vazquéz z Mexika a Faizah Grootens, tanečnica a choreografka zo Curaçaa.

False Cognate je sólo inšpirované choreografovým vzťahom k Biblii a konfrontáciou, ktorú tento vzťah prináša. Je to osobná cesta, ktorá začína v mysli a vzniká zo zmätku, ktoré môže vzniknúť počas vnútorného dialógu. Sú v ňom dezinterpretácie a nedorozumenia, ku ktorým človek dospeje, keď uverí klamlivým, iluzórnym alebo záhadným konceptom.

Choreografia: Diego Vázquez (False Cognate), Faizah Grootens & Diego Vázquez (Pendiente)
Hudba: Raúl Maduro, F. Chopin – Piano Concerto F minor Op. 21
Kostýmy: Faizah Grootens & Diego Vázquez
Svetelný dizajn: Diego Vázquez, Gabriel Pascal
Technická prevádzka: Gabriel Torres Vargas
Účinkujú: Faizah Grootens, Diego Vázquez