Zavrieť

National Ballet of Canada: Sonia Rodriguez & Piotr Stanczyk

Vznikol ako klasický súbor na popud zakladateľky Celie Franca v roku 1951. Kanadský národný balet je jediným kanadským tanečným súborom, ktorý produkuje tradičné celovečerné tituly. Jeho repertoár zahŕňa diela najšpičkovejších svetových choreografov 20. a 21. storočia ako Sir Frederick Ashton, George Balanchine, John Cranko, William Forsythe, James Kudelka, Jiří Kylián, John Neumeier, Rudolf Ňurejev a ďalší. Kanadský súbor číslo 1 vystupoval pre viac ako 10 miliónov divákov na turné v Kanade, USA a vo zvyšku sveta vrátane Londýna, New York City, Washingtonu D. C. a Los Angeles. V rámci pripravovaného turné zavíta do Paríža, San Francisca a Hamburgu.

Sonia Rodriguez študovala tanec v Madride a na Akadémii princeznej Grace v Monaku. V Kanadskom národnom balete pôsobí od roku 1990 a jeho prvou sólistkou sa stala v roku 2000.

Nedávno debutovala ako Le Renard vo svetovej premiére baletu Malý princ. Stvárnila tiež hlavné úlohy v predstaveniach Labutie jazero, Rómeo a Júlia, Spiaca krásavica, Giselle, Manon, La Fille mal gardée, Alica v krajine zázrakov, Nižinskij a tiež v mnohých dielach Georgea Balanchina a súčasných choreografov ako Alexei Ratmansky, Christopher Wheeldon, John Neumeier a ďalších. Množstvo úloh jej bolo vytvorených na mieru, napríklad titulná rola v Popoluške, princezná Vasilisa vo Vtákovi ohnivákovi alebo úlohy v An Italian Straw Hat alebo v Štyroch ročných obdobiach.

Hosťovala na mnohých galavečerochvrátane Stars of the 21st Century Gala v New York City, International Ballet Gala v Madride, Gala of International Dance Stars v Cincinnati, International Ballet Festival v Miami alebo Houston Ballet Gala. V roku 2005 stvárnila rolu Dulciney vo svetovej premiére znovuuvedeného predstavenia Don Quixote G. Balanchina, v réžii Suzanne Farrell vo Washingtone D.C.

V roku 2014 ju zaradili medzi „100 Španielov“ za jej úspechy v zahraničí a tiež je od roku 2012 na Kanadskom chodníku slávy. Od roku 2011 je nositeľkou španielskeho Dôstojníckeho kríža za civilnú službu a napísala svoju prvú detskú knihu T is for Tutu: A Ballet Alphabet.

„Prvá sólistka Sonia Rodriguez bola neúnavne na javisku po väčšinu predstavenia, perfektne zachytávajúc mix hravej nevinnosti a úžasu, keď sa na svojej ceste stretáva s jedným podivným výjavom za druhým.”

Los Angeles Magazine, 2012

 

Piotr Stanczyk sa narodil v poľskej Poznani, študoval na tamojšej Štátnej baletnej škole a neskôr prešiel do kanadskej National Ballet School. K National Ballet of Canada sa pridal v roku 1998 a jeho prvým sólistom je od roku 2008.

Piotrov repertoár zahŕňa hlavné úlohy v baletoch Onegin, kanadskej premiére Električky zvanej túžba, Labutie jazero, Pinocchio, Spiaca krásavica, Don Quixote, Giselle, Rómeo a Júlia, Nižinskij, Alicine dobrodružstvá v krajine zázrakov, Luskáčik, a v mnohých iných. Tiež účinkoval v súčasných choreografiách autorov ako Alexei Ratmansky, Wayne McGregor, Kevin O’Day alebo John Neumeier.

Ako hosť sa predstavil aj vo Viedenskej opere, na International Ballet Festival of Miami, v Charleston Ballet a na Brott Music Festival.

V roku 2012 sa stal držiteľom prvej ceny Rolex Dancers Award a tiež získal cenu William Marrié Award za dramatickú výnimočnosť v roku 2003 za svoju rolu Jaguára v predstavení Vták ohnivák.

„(V Rómeovi a Júlii) Mercutio, fantastický Piotr Stanczyk… ponúka fúziu komédie a filigránskej práce nôh.“

Los Angeles Times, 2014

Sólisti National Ballet of Canada vystúpia na večeroch CHOREA GALA v Košiciach a Bratislave, 9. a 10. júna 2018.