Zavrieť

SLOVENSKÉ DIVADLO TANCA

Slovenské divadlo tanca (predtým Bratislavské divadlo tanca) vzniklo v roku 1997 a je najúspešnejším slovenských telesom prezentujúcim moderné tanečné predstavenia. Od roku 2008 bolo desať rokov jeho domovskou scénou Divadlo Tower Stage.

SDT je nezávislé tanečno-divadelné teleso fungujúce na projektovej báze a spolupracuje s najlepšími tanečnými interpretmi súčasnej slovenskej i európskej scény. V jeho repertoári sú tituly totálneho divadla, v ktorých sa spája hudba, tanec a činoherné prvky: medzi inými Carmen, Vták ohnivák, Labuťko, Bolero/Príbeh matky, či Rómeo a Júlia. Počas svojej existencie realizovalo SDT viac ako 1 500 predstavení.

Jeho umeniu tlieskali diváci vo svetových metropolách ako New York, Londýn, Tokio, Peking, Rím, Madrid, Quebec, či Amsterdam.

Na jeseň 2017 absolvovalo úspešné Carmen World Tour v národných divadlách Chorvátska, Srbska, v historickej opere národného divadla v Helsinkách a v Mexico City. V apríli 2018 sa vrátilo na turné po Fínsku ako súčasť podujatí oslavujúcich 25. výročie vzniku Slovenskej republiky.

Súčasťou programu CHOREA GALA bude duet z predstavenia Vták ohnivák, ktoré bolo prelomovým dielom v oblasti tanečného divadla na Slovensku a ako prvé slovenské predstavenie tohto druhu absolvovalo v roku 2009 svetové turné po New Yorku, Londýne, Prahe, Amsterdame a ďalších svetových metropolách. Hlavnú mužskú rolu v ňom stvárnil Ján Špoták, dnes tanečník s úspešnou kariérou v zahraničí, tiež vystupujúci na CHOREA GALA.

Miroslav Martinovič sa v rokoch 1994 až 2010 súťažne venoval spoločenským tancom. Od roku 2004 začal vykonávať tanec ako svoju profesiu. Účinkoval a účinkuje v mnohých prevažne muzikálových predstaveniach, ale aj v tanečných projektoch na rôznych divadelných scénach doma i v zahraničí. Niekoľko rokov spolupracuje so Slovenským divadlom tanca. Je členom tanečného zoskupenia Credance (finalisti ČSMT 2012). V posledných rokoch je prvým sólistom Slovenského divadla tanca, kde stvárňuje napríklad Dona Josého vo veľaúspešnej inscenácii Carmen, s ktorou absolvoval svetové turné 2017 a turné po Fínsku 2018. Tiež predviedol bezprecedentný výkon v premiére SDT Richard III. v titulnej postave. Medzi iné tituly, v ktorých účinkoval a účinkuja, patria: West Side Story, Na skle maľované, Rómeo a Júlia, Jesus Christ Superstar a mnohé iné. Hosťoval tiež v predstavení Búrka (The Tempest) Opery Graz.

Ivana Kučerová je skúsená slovenská tanečnica a choreografka, ktorá aktívne pôsobila a pôsobí na profesionálnych scénach Slovenského divadla tanca, Slovenského národného divadla, Divadla Nová scéna, Štátneho divadla Košice, Bábkového divadla Košice a ďalších. Ako tanečnica sa prezentovala na domácich aj zahraničných javiskách v Kanade, Taliansku, Číne, Francúzsku, Rakúsku, Mexiku, Chorvátsku, Srbsku, Fínsku a ďalších krajinách. Do jej repertoára patria tituly ako Vták Ohnivák, Jesus Christ Superstar, Carmen, Richard III., Cats, Mamma Mia, Rómeo a Júlia, Na skle maľované, The Fifth Element a ďalšie.
„Javisko je môj druhý domov“.

Choreografia: Ján Ďurovčík
Hudba: P. I. Čajkovskij – Labutie jazero
Kostýmy: Martin Černý
Umelecký riaditeľ: Martin Kováč

Slovenské divadlo tanca sa predstaví na večeroch CHOREA GALA v Košiciach a Bratislave, 9. a 10. júna 2018.