Zavrieť

Slovinské národné divadlo

Symphony of Sorrowful songs
Režisér Tomaž Pandur v predstavení Symfónia bolestných piesní vstúpil do toku času – imaginárneho, nevysvetliteľného a nedotknuteľného cyklu nášho bytia, do kolobehu života a smrti, intímnej histórie strát, hľadania pravdy – ako pútnik, ktorý vidí ďalej v čase a priestore. Do hudby Henrika Mikołaja Góreckeho vytvoril sedem scénických obrazov, zdieľajúcich svoj naratív s vizualitou suprematizmu. V inej realite, inom prúde vedomia, prasklín a rán, namaľoval báseň nevypovedaného v hľadaní absolútnej krásy – všetkého, čo je nemožné vyjadriť slovom v prúdením myšlienok, ale možné vyjadriť jazykom divadla. V Symfónii bolestných piesní Tomaž Pandur v spolupráci s choreogafom Ronaldom Savkovićom vytesal dotyk nedosiahnuteľného, neuchopiteľného a nevnímateľného – kybernetický čas divadelnej reflexívnej rovnice.

„Len jedna cesta je možná: cesta dovnútra.“
Andrej Tarkovskij 

Giorgia Vailati sa narodila v Seriate v Taliansku. Počas štúdia na baletnej škole A Passo di danza sa zúčastnila mnohých celoštátnych súťaží a medzinárodných kurzov, okrem iného v Royal Ballet School, La Scala Ballet School a Royal Academy of Dance. V roku 2012 nastúpila na trojročné štúdium v John Cranko School v nemeckom Stuttgarte,  ktorú absolvovala v roku 2014. Počas štúdia účinkovala v Jednoduchej symfónii Alastaira Marriotta a patrila medzi niekoľko málo vybraných študentov, ktorí účinkovali v Balanchinovom Allegro Brillante spolu so sólistami Stuttgart Balletu.

Hneď po skončení štúdia sa stala členkou súboru Stuttgart Ballet a účinkovala v baletoch Onegin, Skrotenie zlej ženy (oba od Johna Cranka), Giselle, Krabat a Električka zvaná túžba. V roku 2015 sa stala demisólistkou baletu Slovinského národného divadla pod vedením Sanje Nešković Peršin. Tancovala v produkciách Cacti a Labutie jazero a už vo februári 2016, vo svojej prvej sezóne v súbore, stvárnila svoju prvú hlavnú úlohu Aurory v Spiacej krásavici. Neskôr účinkovala v baletoch Dr. Živago, Rómeo a Júlia, Luskáčik, Symfónia bolestných piesní, Orphic Hymn, v Labuťom jazere. Vo februári 2017 sa stala sólistkou Slovinského národného divadla.

Kenta Yamamoto sa pochádza z Japonska. V rokoch 2004-2008 študoval na Shanghai Dance School v Číne. V roku 2008 nastúpil do Royal Ballet School v Londýne, kde študoval do roku 2010. V roku 2006 absolvoval letnú školu K-Ballet v Japonsku a v roku 2010 Los Angeles Southland Summer Ballet School v USA.

Medzi jeho úspechy na javisku patrí účinkovanie v Labuťom jazere a Španielskom tanci z tohto predstavenia v Dance School v Šanghaji (2006, 2007), variácie z baletov Don Quixote a Giselle v Japonsku (2008), Coppélia v Royal Ballet School Annual Production v Londýne (2009), variácie z baletov Bajadéra a Labutie jazero v Japonsku (2009) a tiež Popoluška (2010) a La Valse (2010) v London Royal Ballet.

Kenta Yamamoto je členom baletného súboru Slovinského národného divadla od roku 2010. Do povedomia sa zapísal vynikajúcim účinkovaním v baletoch Luskáčik, Giselle, Stravinsky, Coppélia na Montmartri, Spiaca krásavica, Don Quixote, Tristan a Izolda, Labutie jazero alebo Rómeo a Júlia.

Sólisti Slovinského národného divadla vystúpia na večeroch CHOREA GALA v Košiciach a Bratislave, 9. a 10. júna 2018.