Zavrieť

Štátne divadlo Košice

Baletný súbor Štátneho divadla Košice patrí medzi popredné umelecké telesá na Slovensku aj v zahraničí. Baletný súbor existuje od roku 1947 a prešiel rôznymi podobami a transformáciami vzhľadom k dobe, v ktorej sa nachádzal. Svoju renesanicu zažíva od roku 2000, keď sa umeleckého vedeni baletu ujal známy slovenský choreograf a režisér Andrej Šoth. Svojou choreografickou a režijnou tvorbou, ale aj sugestívnym vnímaním umenia či divadla zanechal hlbokú profesionálnu stopu v balete Štátneho divadla Košice. Vytvoril množstvo baletných titulov, ktorými sa súbor preslávil nielen doma, ale aj v zahraničí. Pod jeho vedením kolektív získal množstvo ocenení a svojou kvalitou sa zaradil medzi popredné európske profesionálne súbory.

V súčasnosti pod vedením Andriia Sukhanova baletný súbor disponuke kvalitným zložením tanečníko a rozmanitým repertoárom všetkých žánrov, ktoré do kamenného divadla patria. V repertoári sú svetoznáme klasické tituly ako Labutie jazero, Spiaca krásavica, Luskášik, Giselle, Bajadéra, neoklasické balety ako Anna Karenina, Rómeo a Júlia, Carmen alebo Spartakus, a tiež súčasné tituly ako Smrť v Benátkach, Sándor Márai, Verdi Requiem, Charlie Chaplin, Denník Anny Frankovej, Hamlet či ďalšie.

Sergii Iegorov sa narodil v Kyjeve, kde vyštudoval tanec na konzervatóriu a vysokej škole. Už počas štúdia bol sólistkom Ukrajinského národného divadla v Kyjeve, kde strávil 8 rokov. Od roku 2006 sa stal sólistom Štátneho divadla Košice, v rokoch 2010-2011 bol sólistom Slovenského národného divadla a už sedem rokov opäť pôsobí v Košiciach. Jeho repertoár zahŕňa sólové party v tituloch ako Labutie jazero, Carmen, Rómeo a Júlia, Requiem, Odysseus, Bajadéra, Spartakus, Popoluška a v mnohých ďalších.

Je laureátom a víťazom popredných priečok na tanečných súťažiach na Ukrajine a vo svete,  v roku 2009 získal cenu TAOS pre najlepšieho tanečného umelca v klasickom tanci. Účinkoval na festivaloch v Japonsku, Taliansku, Portugalsku, Španielsku, Mexiku, Nemecku, Turecku, Kanade, Rusku a v mnohých ďalších krajinách.

Vasyl Sevastyanov tiež pochádza z Kyjeva, kde vyštudoval tanec na konzervatóriu a choreografiu na vysokej škole. Už po skončení konzervatória sa stal sólistom v Štátnom divadle Košice, kde neskôr začal pôsobiť aj ako asistent choreografa. V rokoch 2010-2012 hosťoval v bratislavskom SND, od roku 2015 hosťuje aj v balete v maďarskom Šoprone.

Stvárnil množstvo postáv, predovšetkým hlavných, v baletoch Labutie jazero, Svadba podľa Figara, Carmen, Rómeo a Júlia, Zvonár u Matky Božej, Malý princ, Requiem, Luskáčik, Odysseus, Bajadéra, Giselle, Spartakus, Popoluška a v iných. Na zájazdoch a festivaloch účinkoval v Španielsku, Taliansku, Nemecku, Mexiku, Maďarsku, Poľsku, Českej republike, na Ukrajine, v Kanade, Rusku a v ďalších krajinách.

Sólisti Štátneho divadla Košice sa predstavia na CHOREA GALA v Košiciach 9. júna 2018.